top of page

Group

Public·47 members

Ojcowski Park Narodowy [PORTABLE]


Ojców National Park (Polish: Ojcowski Park Narodowy) is a national park in Kraków County, Lesser Poland Voivodeship in southern Poland, established in 1956. It takes its name from the village of Ojców, where it also has its headquarters. Chopin visited Ojców in 1829.
Ojcowski Park Narodowy


Download Zip: https://www.google.com/url?q=https%3A%2F%2Ftinourl.com%2F2udmLv&sa=D&sntz=1&usg=AOvVaw0sm4rxR6WADnyFqee_e1-sIt is Poland's smallest national park, with an original area of 14.40 square kilometers (5.56 sq mi), since expanded to 21.46 km2 (8.29 sq mi). Of this area, 15.28 km2 (5.90 sq mi) is forested and 2.51 km2 (0.97 sq mi) is strictly protected. The park is approximately 16 kilometers (10 mi) north of Kraków, in the Jurassic Kraków-Częstochowa Upland.


Karst topography of soluble bedrock characterizes the park, which in addition to two river (the Prądnik and Saspówka) valleys contains numerous limestone cliffs, ravines, and over 400 caves. The largest of these, Łokietek's Cave (said to have sheltered King Władysław I Łokietek, for whom it was named), is 320 meters (1,050 ft) deep. The area is also noted for its rock formations, the most famous being Hercules' Club, a 25-meter (82 ft)-high limestone column.


Ojcowski Park is very biodiverse; over 5500 species reside in the park. These include 4600 species of insects (including 1700 of beetles and 1075 of butterflies) and 135 of birds. Mammals include the beaver, badger, ermine, and 15 species of bats, many of which hibernate in the park's caves during the winter.


The park contains numerous castles, including a ruined Gothic castle at Ojców and a better-preserved Renaissance castle at Pieskowa Skała, both on the tourist Trail of the Eagles' Nests. There are two museums in the park, the Professor Władyslaw Szafer Museum (named for the first person to advocate the creation of a national park in the Ojców area), and a branch of the Kraków-based National Art Collection, located in the Pieskowa Skała castle.


Obszar parku budują wapienie pochodzące z górnej jury. Powstały na dnie dawnego morza ze szkieletów organizmów, a ich miąższość w wielu miejscach dochodzi do 200 m. Są dwa typy tych wapieni: twarde wapienie skaliste i miękkie wapienie ławicowe. Wapienie skaliste tworzą liczne formy skałkowe, wapienie ławicowe wypełniają obszar między nimi. W wapieniach skalistych znajduje się głównie szkielety gąbek, w ławicowych ramienionogów oraz krzemienne buły[6].


Największe zgrupowanie jaskiń jest w niedostępnym dla turystów Wąwozie Jamki, większość pozostałych znajduje się na lewym zboczu Doliny Prądnika, kilkanaście jaskiń jest w Dolinie Sąspowskiej. Liczne jaskinie umożliwiają występowanie na terenie parku bogatej fauny nietoperzy, które w nich zimują. Jaskinie były wykorzystywane przez człowieka prehistorycznego, którego ślady bytowania znaleziono w wielu schroniskach na terenie OPN[6].


Dziękujemy za komentarz. Ojcowski Park Narodowy jest dość małym parkiem, dlatego w sezonie ilość osób może przytłaczać. Jednak jest on naprawdę przyjemnym miejscem. Sami mamy to szczęście, że mieszkamy w Krakowie, dlatego zaglądamy tutaj regularnie, choć raczej poza sezonem, jesienią oraz wiosną. I nie możemy się zgodzić z Pani opinią, a przynajmniej nas Ojców oczarował ?


Już nie pierwszy raz idziemy szlakiem Hasających zajęcy, korzystajac z waszych podpowiedzi. Tym razem szczególnie chciałam podziękować za podpowiedź tej właśnie trasy i parkingu przy Ojcowskim PN. Dzięki wam nie tylko oszczędziliśmy ale i zobaczyliśmy wszystko co chciałam. Dla mnie jedynie brak było podpowiedzi że trasa po jednej stronie Prądnika w stronę Ojcowa jest typowo komercyjna, polecana dla tych co chcą coś zjeść lub kupić, a druga spokojna i bardziej dla tych, którzy chcą w spokoju się delektować widokami. My byliśmy w ładną sierpniową sobotę i tak właśnie było. A i tak wielkie dzięki wpis.


Bardzo polecam ojcowski park, mogę rownież potwierdzic, ze jesienią park wygląda najładniej ? Polecam również odwiedzić zamek tenczyn w rudnie ? jest to zaledwie ok.25km od Ojcowa a widoki rowniez ladne, w tamtym roku zostało otwarte również mini zoo. W Tenczynku bardzo ładny jest rownież staw wroński.


Na obszarze parku, czyli na 21,46 km kwadratowych można spotkać wiele szlaków turystycznych, atrakcji turystycznych i zabytków. Są to między innymi Zamek Kazimierzowski, Grota Łokietka, Jaskinia Ciemna, Skała Jonaszkowa, Igła Deotymy, Brama Krakowska czy Kaplica na Wodzie.


Cena za cały dzień postoju samochodu osobowego to 12 zł, motocykla 5, mikrobusa 20 i autobusu 50 zł. Bardzo łatwo na niego trafić zjeżdżając z drogi numer 794 w Skale. Drugi parking znajduje się po ruinami Zamku w Ojcowie.


Znacznie łatwiej i szybciej trafić z niego do Doliny Prądnika, niestety jest sporo droższy. Cena za pozostawienie samochodu osobowego to 20 zł, motocykla 10, mikrobusa 40, a autobusu 70 zł. Czynny jest tak samo, jak poprzednik. Dojazd do niego jest bardzo podobny jak do poprzednio opisywanego, z tą różnicą, że wjazd jest trochę wcześniej. Oba parkingi są postojami niestrzeżonymi.


Jak wiadomo, skała wapienna jest dość łatwo wypłukiwana przez wodę, dzięki temu, na terenie jury można napotkać wiele jaskiń. Szacuje się, że jest ich około tysiąca. Wierzchowska Górna nie leży na terenie parku, lecz w jego bliskim sąsiedztwie, ale uważana jest za jedną z najciekawszych. Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem.


Kaplica na Wodzie to kolejne ciekawe miejsce na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Powstała w miejscu dawnych łazienek zdrojowych. Patrząc na wygląd zewnętrzny, możemy dostrzec miejscowe, ale również zapożyczone motywy budownictwa. Mówi się, że kaplica powstała na wodzie ze względu na to, że car zakazał budowy na ziemi ojcowskiej. Dlatego trzeba było ten zakaz ominąć.


Jak widać, ten park oferuje nam całkiem sporo atrakcji, do których można dotrzeć łatwo i przyjemnie. Nie ma tutaj wiecznie zakorkowanej Zakopianki ani długich i ciężkich szlaków. Spokojnie można zabrać ze sobą dzieci, należy jednak pamiętać, że temperatura w jaskiniach to około 8 stopni, więc warto wziąć cieplejsze ubrania.


Na wymienionych przez Was parkingach często brakuje miejsc w sezonie w weekendy. Dodam jeszcze jeden parking w miejscowości Czajowice, stamtąd bardzo blisko do Jaskini Łokietka i trochę dalej do Bramy Krakowskiej.


W 1956 roku utworzono Ojcowski Park Narodowy, który był 6 z kolei parkiem narodowym w Polsce. W 1981 roku ustanowiono wokół parku strefę ochronną tworzoną przez Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych.


W Ojcowskim Parku Narodowym głównym walorem przyrodniczym są różne formy krasowe powstałe przede wszystkim w dolinie Prądnika. W parku można podziwiać głębokie jary dochodzące do 100 metrów głębokości, dolinki krasowe, wąwozy oraz terasy i stożki. Na wznoszącej się ponad dolinami wierzchowinie występują przeróżne ostańce skalne.


Wapienne podłoże sprzyja powstawaniu jaskiń. Dotychczas opisano na terenie parku ponad 400 jaskiń, a przypuszcza się, że ich całkowita liczba może być nawet 2 razy wieksza. Jaskinie powstały głównie w wyniku krasowego działania wód. Najdłuższe z nich to: Jaskinia Łokietka, Ciemna, Zbójecka, Okopy Wielka Dolna i Sąspowska. Jaskinia Łokietka oraz Ciemna są udostępnione do zwiedzania.


Mimo silnej presji urbanizacyjnej przyroda w parku zachowała dużą różnorodność. Na bogactwo flory składa się 1000 gatunków roślin naczyniowych, ponad 230 gatunków mchów i wątrobowców, 1200 odmian grzybów i około 200 rodzajów porostów.


Największą powierzchnię parku zajmują lasy i zarośla, a wśród nich: grądy dębowo-lipowe, buczyna karpacka, jaworzyna górska, bory sosnowe, lasy mieszane. Na skałach występują murawy kserotermiczne, a na dnach dolin las łęgowy. Wilgotne skały porośnięte są glonami. Z rzadkich grzybów warto wymienić purchawicę olbrzymią, sromotnika bezwstydnego, soplówkę jodłową i gwiazdosza czteropromiennego.


Liczbę występujących w parku gatunków zwierząt szacuje się na 11 tysięcy, a opisano do tej pory około 6 tysięcy. Charakterystyczną dla parku grupą zwierząt są zamieszkujące jaskinie nietoperze. Występuje ich tutaj aż 17 gatunków (w całej Polsce tylko 21 gatunków). Najczęstszymi są nocek duży i podkowiec mały.


Nationaal Park Ojców (Pools: Ojcowski Park Narodowy) is het kleinste nationaal park in Polen. Het park ligt in de woiwodschap Klein-Polen. Het park werd opgericht in 1956 en is 21,46 vierkante kilometer groot. Het nationaal park omvat bossen, grotten, heuvels en vele rotsformaties. Daarnaast is er een kasteelruïne en een kasteel. In het park leven bever, das, hermelijn, 15 vleermuissoorten en 135 vogelsoorten.


In het park zijn verschillende wandelpaden aangelegd. Ook is er in het dorpje Ojcow een klein informatiecentrum en zijn er verschillende horecagelegenheden. Het park is vanuit Krakau per bus bereikbaar.


Niestety, nie wszystkie miejsca w Ojcowskim Parku Narodowym da się w zimie zobaczyć. Ze względów przyrodniczych (ochrona nietoperzy) zamknięte są jaskinie Ciemna i Łokietka. Otwarte pozostają natomiast wszystkie szlaki turystyczne, których na terenie parku nie brakuje.


A jak dostać się do Ojcowskiego Parku Narodowego? Jadąc własnym samochodem, możemy zostawić go na którymś z parkingów wewnątrz parku (na przykład w Ojcowie lub Pieskowej Skale) albo w jednej z miejscowości na obrzeżach obszaru chronionego. Niektóre są bezpłatne, na innych postój kosztuje po kilka złotych za dobę. Darmowy jest natomiast sam wstęp do parku.


My na tę wycieczkę udajemy się samochodem. Moim własnym, który kupiłem całkiem niedawno, w sumie tylko po to, by szybciej i wygodniej dostawać się na różne szlaki. Z Krakowa wyruszamy około 7:45, wyjeżdżamy za miasto i przez chwilę jedziemy po DK 94. Krajówkę opuszczamy na wysokości Czajowic, gdzie na końcu ulicy Władysława Łokietka znajduje się średniej wielkości parking. 041b061a72


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...
Group Page: Groups_SingleGroup
bottom of page